[vc_row full_width=”stretch_row_content_no_spaces”][vc_column][vc_single_image image=”1459″ img_size=”full” alignment=”center” lazy_loading=”true”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ultimate_heading main_heading=”Tarımda Finansmana Hızlı Bakış: Güncel Hibe ve Destekler” alignment=”left” main_heading_margin=”margin-bottom:40px;”][/ultimate_heading][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]Bugün Türkiye’de, istihdamın yüzde 23’ünden fazlası tarım sektöründe çalışıyor, toplam gelirin yüzde 7’ye yakını buradan geliyor. Tarım, hem sanayi için hammadde sağlıyor hem ihracat gelirlerine katkı veriyor hem de doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasında rol üstleniyor. Tarım ve gıdada bütüncül politika geliştirebilmek için her işte olduğu gibi, meselenin ekonomi boyutunu sağlama almak gerekiyor. Ülkemizin avantajları çok: Coğrafi konumumuz, iklim şartlarımız, toprak yapımız, biyoçeşitliliğimiz… Ancak bu kaynak ve değerlerin üretime dönüştürülebilmesi için çiftçilerin ve tarımsal işletmelerin finansal olarak desteklenmeleri şart.

Üreticideki finansman kaygısı daha üretim kararı verilmeden başlıyor ve bu aşama, zannedildiğinden daha karmaşık, yani çok sayıda farklı tarafın müdahil olabildiği bir yapısı var. Bununla birlikte tarımda finansmanı, genel olarak bankalar ve hibelerle sağladığımızı söyleyebiliriz. Üretim öncesi ve sırasındaki finansman, ürün planlaması, deseni, çeşitliliği gibi pek çok kararı doğrudan etkiliyor.

BDDK verilerine göre tarım sektörünün kullandığı kredi tutarı, 2017 sonu itibarıyla 88.2 milyar TL iken, 2018 sonunda 100 milyar TL barajını aşarak 102.7 milyar TL’ye ulaştı. Bu kredilerin yüzde 70’i kamu bankaları tarafından kullandırıldı. Özellikle son 10 yılda, kamu bankalarının yanında, özel sektörün de çiftçiye kredi vermeye başlamasıyla “tarım bankacılığı” kavramı yerleşti.

Bu çerçevede akla gelen ilk banka 155 yıllık deneyimiyle Ziraat Bankası. Bankanın tarımsal mekanizasyon, küçük ekipman, modern basınçlı sulama, hayvansal üretim, su ürünleri gibi alanlarda verdikleri krediler, 2019’un ilk yarısında rakiplerinin yüzde 2’lik oranını ciddi biçimde geride bırakarak yüzde 8 oranında artış gösterdi. Banka, bu yılın sonuna kadar, tarım kredilerinin 70 milyar TL düzeyine ulaşacağını öngörüyor.

Tarımsal bankacılığın öne çıkan isimlerinden bir diğeri, 66 yıllık deneyimi ile Şekerbank. Müşterileri, çalışanları ve şube ağı ile yerele en yakın bankalardan biri olan Şekerbank, verdiği hizmetlerle Türkiye genelinde 350 binin üzerinde çiftçiye ulaşıyor. Banka, en dikkat çekici kredi programlarından Aile Çiftçiliği Bankacılığı ile üretici ailelerine 8 milyar TL finansman sağladı.

Çiftçilerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak çalıştıklarını söyleyen Akbank ise, farklı bir ürünle karşımıza çıkıyor: Ürün Ön Finansman Kredisi. Bu destek, üreticilerin tohum, gübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerinin karşılanmasına yönelik düşünülmüş.

Bankaların yanında, devletin de çiftçilere sağladığı hibe ve destekler de mevcut. Bu anlamda, Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destek Programı’nın önemli bir yeri var. Yakın zamanda Bakanlığın, Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, tarımsal ürünlerle tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan sera yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının arasında bulunduğu konular, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Proje tutarı 2,5 milyon liraya kadar olan yatırımlar, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında hibe alabilecek. Proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin edecek.

Kaynaklar: Platin Dergisi Ekim 2019, BDDK, Resmi Gazete[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]