Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi 2022

25-26 Mart 2022 Mustafa Kemal Kültür Merkezi/İstanbul

25-26 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul’da Gıda İçecek ve Tarım Politikaları Araştırmaları Merkezi (GİFT) ile Healthy Life Gastronomy’nin işbirliği Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi ve Gıda Plus Ödül Töreni Etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de besleyici gıdaya erişim, artan obezite oranları ve iklim değişikliği hepimizin üzerinde düşünmesi ve acil çözüm üretmesi gereken öncelikli konulardır. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının Türkiye Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Çok Paydaşlı Eylem Planına (2017-2025) göre ülkemizde 70 yaş altı her 5 ölümden bir tanesi ve tüm ölümlerin %89’u bulaşıcı olmayan hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Beslenme ve yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ile yıllık 20,000 ölüm önlenebilir.

Besleyici gıdaya erişim önemli bir insan hakkı problemidir. Besleyici gıdalar dünyada ve ülkemizde yüksek fiyatlı iken kalorisi yüksek gıdalar ise ucuzdur. Gıda sisteminin bu bakış açısıyla yeniden ele alınması zorunludur. Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırmaları Merkezi (GİFT) olarak bizler bu sorunun çözümünde gıda inovasyonunun bir araç olarak kullanılabileceğine inanıyoruz. Büyük sorunların çözümleri; ortak akıl, kolektif çaba ve farklı disiplinlerin bir arada çalışmasını gerektirir. GİFT ülkemizin büyük potansiyel barındırdığı gastronomi sektörünün daha besleyici, daha sağlıklı ve daha çevreci olması için ürünlerin hazırlık aşamasından sunumuna kadar tüm sürecin inovatif bir yaklaşım ile ele alınması gerektiğine inanmaktadır.

Bir başka önemli konu ise gıda tedarik zincirinde ortaya çıkan karbon salınımıdır. Türkiye’de il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı, 2020 yılında %93 iken belde ve köylerde yaşayanların oranı %7’dir. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde üretilemeyen gıda uzun yolculuklar sonrası tüketim noktalarına farklı araçlarla taşınmaktadır. Bu taşıma sırasında karbon salınımı ile çevreye zarar verilmekte, yanı sıra ürünün bozulması, çürümesi gibi nedenlerle yüzde 10’ların üzerindeki kayıplar sonucu kıymetli kaynaklarımız israf olmakta ve doğa her gün kendi elimizle tahrip edilmektedir.

 

Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi Programı 2022

Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi Sponsorlarımız 2022

Sunar Şirketler Grubu

Green Hub Farm

Danone Türkiye

Ballstad

Rojok

Dardanel

Tahsildaroğlu

Yayla Bakliyat 

Vorwerk Türkiye Ev Aletleri Ltd. Şti.

Cargill

Oğuz Gıda A.Ş.

Herbalife Türkiye 

Balparmak 

Kampotu İlaç Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.

Albaraka Türk Katılım