Canlı Yayın- Agro TV

Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırmaları Merkezi (GIFT) YK başkanı Samet Serttaş, Agro TV Haber Müdürü Merve Ekinci’nin‘Türkiye’de sürdürülebilir tarım ve gıda politikası için nelere ihtiyaç var? Türkiye tarımda kendisi ve bölgesi için üretim yapabilecek yeterli gıda sanayisi altyapısına sahip mi?’ sorusunu yanıtladığı programı izleyebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=4f3J11htOjs

Bazı notlar;

  • Tarımın gerekliliğini artık hepimiz biliyoruz. Artık birçok ismin radarında gıda krizi, gıda güvenliği ve gıda güvencesi gibi kelimeler yer almaktadır.
  • Tarım politikalarının değiştiği 5-10 yıllık stratejiler ile belirlenmelidir. Bu stratejiler belirlenirken, bir odak konusu seçilmelidir. Tarım politikası ekonominin etkili olduğu bir alandır, kırsal hayatın yeniden kalkınması ve çiftçi refahının sağlanması için tarım ekonomistlerinin çalışması gerekiyor.
  • Tarımda yeterli olmak önemli; fakat hangi üründe yeterli olmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. 
  • Toprak korunması, su kaynaklarının korunması, çitfçi gelirinin ve refahının korunması gibi konular en sık konuşulan ve konuşulması gereken konulardır.
  • Türkiye’de yetişen ürünlerin hangilerinde rekabetçi avantaj var, buna odaklanılmalıdır.
  • Katma değeri yüksek ürünler üretip pazarlamaya çalışmalıyız. Ürün geliştirmeyi düşünmezsek, ne yazık ki sadece hammadde satmaya devam edeceğiz. 
  • Devlet ve tarım teşviklerini konuşurken, gıda sanayi teşviklerini de düşünmek gerekiyor. İnovatif yatırımlar yapacak büyük ölçekli endüstriyel şirketlerin de rol oynaması gerekiyor. 
  • Daha çok AR-GE projesi ve planları üzerine konuşulmalıdır. Geliştirilen ürünlerin pazarlanması üzerine düşünülmelidir. İşletme yönetimi açısından tüm basamaklar düşünülmelidir. 
  • Sonuç olarak, Türkiye’nin tarımını daha rekabetçi, verimli, sürdürülebilir; toprağını ve suyunu koruyan bir sisteme taşımalıyız.  

“NO FARMERS, NO FOOD!”

“NO FARMERS, NO FOOD!” Hollanda’daki çiftçilerin haftalardır devam eden protestosuna ilişkin haberleri duymuş muydunuz? Yaz aylarında Hollanda’yı ziyaret eden herkes Hollanda bayraklarının trafik ışıklarında, evlerin önlerinde ters asılı bir şekilde görebilir. Bu durum aslında, hükümetin çiftçiler için verdikleri kararlara tepki olarak oluşturuldu. Birkaç ay önce toplanan kabine, çiftçilerin faaliyetlerinin azot emisyonunu artırdığını ve bu sebeple…

Devamını Okuyunuz

TUGİP – Gıda Arz Güvenliği için Ar-Ge ve İnovasyon Çalıştayı

TUGİP – Gıda Arz Güvenliği için Ar-Ge ve İnovasyon Çalıştayı 15 Haziran 2022 Çarşamba günü düzenlenen, Gıda Arz Güvenliği için Ar-Ge ve İnovasyon Çalıştayı’nda TUGİP ve INNOFOOD projesi tanıtımı sonrasında, Dünya’da ve Türkiye’de bu alana yönelik stratejiler ve teknolojinin rolü, gıda güvencesi ve gıda güvenliğine yönelik inovatif çalışma örnekleri sunuldu. Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları…

Devamını Okuyunuz

Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP) üyesi olduk!

Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP) üyesi olduk! TUBİTAK MAM Yaşam Bilimleri öncülüğünde, gıda ve içecek sektöründe rekabet gücünün artırılması için birlikte değer yaratma yaklaşımıyla yola çıkan Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP)’in üyesi olduk. Amacımız, sağlıklı ve besleyici ürünlerin üretiminden sorumlu markalarla birlikte, toplum sağlığını artırmak, inovatif gıdaların üretimini teşvik etmek ve farkındalığı toplumla paylaşmaktır. Çalışmalar…

Devamını Okuyunuz

Canlı Yayın- Agro TV

Canlı Yayın- Agro TV Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırmaları Merkezi (GIFT) YK başkanı Samet Serttaş, Agro TV Haber Müdürü Merve Ekinci’nin‘Türkiye’de sürdürülebilir tarım ve gıda politikası için nelere ihtiyaç var? Türkiye tarımda kendisi ve bölgesi için üretim yapabilecek yeterli gıda sanayisi altyapısına sahip mi?’ sorusunu yanıtladığı programı izleyebilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=4f3J11htOjs Bazı notlar; Tarımın gerekliliğini artık…

Devamını Okuyunuz